Garland Canada Garland/U.S. Range - Garland Canada GF48-6G12LL Range, 48" Restaurant, Gas
Model: GF48-6G12LL
Certifications: cCSAus , CSA Flame , CSA Star , NSF
Overview
(Garland/U.S. Range (Garland Canada)) GF Starfire Pro Series Restaurant Range, gas, 48", (6) 26,000 BTU open burners, cast iron top & ring grates, (1) 12" grilddle, 5/8" thick smooth steel plate, thermostatic controls, flame failure, (2) space saver ovens, 3 position rack guides, (1) rack per oven, stainless steel front, sides, plate rail & 10" low profile back guard, 6" stainless steel legs, adjustable feet, 238,000 BTU, CSA Flame, CSA Star, NSF, cCSAus
Base: (2) space saver ovens
Exterior Finish: stainless steel front & sides
Plate Thickness: .625" = 5/8"
Top: (6) open burners, (1) 12" griddle
Vent: backriser
Width: 47.25"
Height: 45.38"
Depth: 34.5"