Eurodib Canada ATMOVAC ARCTIC11 Food Packaging Machine
Model: ARCTIC11
SKU: 1011860
Certifications: cETLus , NSF
Overview
Arctic Vacuum Packaging Machine, electric, countertop unit, 12"W x 11"D x 5.1"H chamber, 11" sealing bar, 8 m³h pump speed, sensor control, double seal, internal & external vacuuming, stainless steel, 500 watts, 120v/60/1-ph, 6 amps, cord, NEMA 5-15P, cETLus, NSF
Chambers Quantity: single chamber
Packaging Type: vacuum
Seal Bar Length: 11" seal bar(s)
Type: countertop
Width: 17.7"
Height: 13.4"
Depth: 13.1"