Eurodib Canada ATMOVAC CHINOOK20 Food Packaging Machine
Model: CHINOOK20
Certifications: cETLus , NSF
Overview
Chinook Vacuum Packaging Machine, electric, countertop unit, 14-1/5"W x 24-1/2"D x 7"H chamber, 20" sealing bar, 21 m³h pump speed, sensor control, double seal, 10 programs, gate check (maintenance alarm), USB connection, printer compatibility, stainless steel, 1760 watts, 110v/60/1-ph, 17 amps, cord, NEMA 5-20P, HAACP Compliant, cETLus, NSF
Chambers Quantity: single chamber
Packaging Type: vacuum
Seal Bar Length: 20" seal bar(s)
Type: countertop
Width: 20.75"
Height: 20.8"
Depth: 27.9"