Eurodib Canada ATMOVAC ARCTIC16D Food Packaging Machine
Model: ARCTIC16D
Certifications: cETLus , NSF
Overview
Arctic Vacuum Packaging Machine, electric, countertop unit, 18"W x 16.5"D x 7"H chamber, (2) 16.5" sealing bars, 25 m³h pump speed, sensor control, double seal, internal & external vacuuming, stainless steel, 900 watts, 120v/60/1-ph, 12 amps, cord, NEMA 5-15P, cETLus, NSF
Chambers Quantity: single chamber
Packaging Type: vacuum
Seal Bar Length: 16" seal bar(s)
Type: countertop
Width: 24.2"
Height: 18.4"
Depth: 19.4"