Traulsen Canada Centerline CLUC-72R-GD-WTRRR Refrigerated Counter, Work Top
Model: CLUC-72R-GD-WTRRR
Certifications: cETLus , ENERGY STAR , ETL-Sanitation
Overview
Centerline - 72" Undercounter Refrigerator, glass doors, WORK TOP, hinged right/right/right, self-contained Centerline™ by Traulsen Compact Undercounter Refrigerator with Work Top, reach-in, three-section, 72" wide, stainless steel exterior and work top with 4" backsplash, anodized aluminum interior, glass doors hinged right/right/right, field reversible. Self-contained, rear mounted refrigeration system. Electronic control with LED display, two epoxy coated shelves per section, (6) 4" casters, eco-friendly, non-flammable R450A, 1/4HP, cETLus, NSF Centerline™ Compact Undercounter Refrigerator with Work Top, three-section, 72"W, 18.80 cu. ft. capacity, self-contained rear-mount refrigeration, (3) right hinged glass doors (field reversible), electronic control with LED display, (2) epoxy coated shelves per section, 4" backsplash, stainless steel exterior, anodized aluminum interior, (6) casters, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/5 HP, 115v/60/1-ph, 2.6 amps, NEMA 5-15P, cETLus, ETL-Sanitation, ENERGY STAR®
Energy Efficiency: ENERGY STAR®
Exterior Finish: all stainless steel exterior
Number of Doors: 3 doors
Refrigeration: self-contained, rear mounted
Sections: 3 section
Width (side - side): 70" - 84" wide
Width: 72.25"
Height: 38"
Depth: 33"