Eurodib Canada ATMOVAC ARCTIC16 Food Packaging Machine
Model: ARCTIC16
SKU: 1012239
Certifications: cETLus , NSF
Overview
Arctic Vacuum Packaging Machine, electric, countertop unit, 14.5"W x 16.5"D x 7"H chamber, 16.5" sealing bar, 19 m³h pump speed, sensor control, double seal, internal & external vacuuming, stainless steel, 600 watts, 120v/60/1-ph, 8.5 amps, cord, NEMA 5-15P, cETLus, NSF
Chambers Quantity: single chamber
Packaging Type: vacuum
Seal Bar Length: 16" seal bar(s)
Type: countertop
Width: 20.8"
Height: 17.3"
Depth: 19.4"