Eurodib Canada ATMOVAC CHINOOK16D Food Packaging Machine
Model: CHINOOK16D
Certifications: cETLus , NSF
Overview
Chinook Vacuum Packaging Machine, electric, countertop unit, 16"W x 20.5"D x 7"H chamber, (2) 16" sealing bars, 21 m³h pump speed, sensor control, double seal, 10 programs, ACS, gate check (maintenance alarm), USB connection, printer compatibility, stainless steel, 1760 watts, 110v/60/1-ph, 16 amps, cord, NEMA 5-20P, HAACP Compliant, cETLus, NSF
Chambers Quantity: single chamber
Packaging Type: vacuum
Seal Bar Length: 16" seal bar(s)
Type: countertop
Width: 27.5"
Height: 17.25"
Depth: 20.75"